[pkontakt]

Försäljning

Henrik Bengtsson
Teknisk säljare
Mellansverige, Norrland
054–250 59 06
henrik.bengtsson@mericon.se

Peter Bergman
Teknisk säljare
Norra Norrland, västra Sverige
054–250 59 07
peter.bergman@mericon.se

Christer Thyberg
Teknisk säljare
Östra Sverige
054–250 59 18
christer.thyberg@mericon.se

Christian Wennerstrand
Produktspecialist åskskydd och jordning
Södra Sverige
054–250 59 19
christian.wennerstrand@mericon.se

Robin Asmussen
Innesäljare
054–250 59 05
robin.asmussen@mericon.se

Karin Nord
Order / administration
054–250 59 10
karin.nord@mericon.se

Konstruktion och design

Joakim Amundsson
Engineering
054–250 59 12
joakim.amundsson@mericon.se

Mattias Hiltunen
Engineering
054–250 59 11
mattias.hiltunen@mericon.se

Emil Flodman
Produkt- och kvalitetschef
054–250 59 09
emil.flodman@mericon.se

Jonas Kramer
Produkt- och affärsutveckling
054–250 59 02
jonas.kramer@mericon.se

Inköp, lager och transport

Erik Svensson
Logistikchef
054–250 59 16
erik.svensson@mericon.se

Anna Larsson
Lager
054–250 59 13
anna.larsson@mericon.se

Madelene Salomonsson
Lager
054–250 59 21
madelene.salomonsson@mericon.se

Linda Lindahl
Inköp
054–250 59 15
linda.lindahl@mericon.se

Verkstad

Victor Engelbrekt
Verkstadschef
054–250 59 08
victor.engelbrekt@mericon.se

Adnan Al Ammo
Verkstad
054–250 59 17
adnan.alammo@mericon.se

Mikael Andrén
Verkstad
054–250 59 04
mikael.andren@mericon.se

Kristian Svensson
Verkstad
054–250 59 20
kristian.svensson@mericon.se

VD, ekonomi och kommunikation

Linda Take
CEO
054–250 59 01
linda.take@mericon.se

Per N Lekemark
Kommunikationschef
054–250 59 14
per.lekemark@mericon.se

Lars Nordström
Ekonomichef
054–250 59 23
lars.nordstrom@mericon.se

Birgitta Andersson
Ekonomi
054–250 59 03
birgitta.andersson@mericon.se

Vill du bli en av oss?

Vi är nyfikna på mycket här i livet. Men vi spetsar öronen lite extra när någon är nyfiken på oss. Är du en person med vilja, driv och engagemang? Toppen i så fall, för det är såna stjärnor som brukar trivas i vårt gäng. Och med andra ord, det är såna stjärnor vi trivs med.

För att tända en glimt i både våra och våra kunders ögon behöver vår laguppställning innehålla ett hyfsat brett spektra av kompetenser, erfarenheter och bakgrunder. Det gör dessutom vår vardag dynamisk och vår företagskultur spänstig och levande.

Har du kikat runt lite på vår hemsida har du säkert bildat dig en uppfattning om de kunskaper som kan passa in hos oss. Vi kan lägga till att vi imponeras av människor som vill möta våra kunders behov med positiv energi, som är beredda att göra det lilla extra och gå den där extra milen för att överträffa kundens förväntningar. Och som har viljan att gå från ”good to great” i stort och smått.

Just nu har vi ingen pågående rekrytering, men du är såklart välkommen att höra av dig till ansokan@mericon.se om du är intresserad av att bli en av oss.

 

Till våra leverantörer

 

 

Mericons inköpsavdelning upphandlar såväl standardprodukter för vidareförsäljning som artiklar som förädlas i vår produktion. Dessutom upphandlar inköpsavdelningen övriga produkter och tjänster som krävs i verksamheten. Våra inköpsprocesser och arbetssätt utvecklas ständigt, och ansvarig för Mericons inköpsavdelning är logistikchef Erik Svensson.

Våra kunder ställer höga krav på oss, och på samma sätt kräver vi att våra leverantörer och affärspartners ska uppfylla våra krav gällande till exempel kvalitet, säkerhet, miljöpåverkan och affärsetik.

Vi tillämpar i allmänhet standardleveransbestämmelser NL09.

Vi arbetar i affärssystemet Monitor där våra förfrågningar är utfärdade. Förfrågningarna numreras i formatet IFXXXX. Denna referens ska användas i all kommunikation i anslutning till förfrågan.

Faktura ska upprättas enligt överenskomna villkor och skickas som PDF-fil till invoice@mericon.se

Våra inköp sker vanligtvis genom översänd inköpsorder. I dessa fall ska inköpsordernumret anges som referens på fakturan. Formatet är sex positioner (bokstaven I följt av fem siffror). I övriga fall ska namn på vår beställare tydligt anges som referensperson på fakturan.

I undantagsfall kan pappersfaktura accepteras, dock med förlängd handläggningstid som följd. 

Postadress för pappersfakturor
Mericon Sverige AB
Bivägen 4
663 41  Hammarö

Betalningsfil upprättas och läses in för girering/överföring en gång i veckan (måndagar), då fakturor som godkänts och attesterats betalas enligt överenskomna betalningsvillkor. Betalfiler är formaterade för stöd av P27.